UWAGA!!!
Odpady komunalne zmieszane muszą być gromadzone w pojemnikach zgodnych z normą PN-EN 840-1
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz obowiązującym „Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Czarna Białostocka” nieruchomości powinny być wyposażone w pojemniki na odpady komunalne zmieszane spełniające następujące warunki dopuszczone przez normę PN-EN 840-1 tj.:
- powinny być wyposażone w kółka umożliwiające przemieszczanie,
- przystosowane do rozładunku mechanicznego ( zarówno konstrukcyjnie jak i wytrzymałościowo),
- posiadać odpowiednią konstrukcję zaczepu umożliwiającą odbiór mechaniczny,
- nie mogą być uszkodzone m.in. muszą posiadać stabilne, nie uszkodzone dno,
- posiadać pokrywę, być utrzymany w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym.
Brak mechanizmu zaczepu do rozładunku grzebieniowego praktycznie uniemożliwia odbiór odpadów, które muszą być wówczas wysypywane ręcznie przez pracowników stojących na odwłoku śmieciarki, stwarzając tym samym duże zagrożenie wypadkiem.
Warto też zwrócić uwagę, iż na terenie gminy jeszcze wielu mieszkańców posiada pojemniki metalowe okrągłe i pojemniki ogrodowe. Takie pojemniki nie są przystosowane do rozładunku mechanicznego.
Często też pojemniki są przeładowywane, co powoduje ich pękanie bądź wyłamywanie uchwytów. Problem ten pojawia się głównie wówczas gdy do pojemników wsypywany jest gorący popiół, który często zalewany jest wodą. Zimą powstaje zmarznięta masa, co jeszcze bardziej utrudnia opróżnienie pojemnika. Powoduje to znaczne zwiększenie ciężaru pojemnika.
Zgodnie z obowiązującymi normami maksymalne obciążenie pojemników to ok. 50 kg dla pojemników 110/120 l i 100 kg dla pojemników 240 l. Tymczasem zalanie popiołu wodą zwiększa ciężar pojemnika 120 l często powyżej 100 kg a w pojemniku 240 l nawet 200 kg.
Wobec powyższego zwracamy się z prośbą do mieszkańców o wyposażenie nieruchomości w odpowiednie pojemniki do gromadzenia odpadów z wysokiej jakości tworzywa odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Przy zakupie pojemników należy zwrócić uwagę na wyżej opisaną Polską Normę, gdyż wszystkie inne pojemniki nieposiadające charakterystycznych kołnierzy/chwytaków nie będą współpracowały z pojazdami specjalistycznymi i tym samym nie będą mogły być opróżniane lub mogą zostać uszkodzone podczas odbioru - nie z winy firmy świadczącej usługę.
Nie dostosowanie się do w/w wytycznych skutkować będzie brakiem odbioru odpadów!
Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Czarna Białostocka
(Uchwała nr XXII/135/2016 Rady Miejskiej w Czarnej Białostockiej z dnia 11 lipca 2016 r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Czarna Białostocka).
Zgodnie z § 8 ust. 1 ww. regulaminu właściciele nieruchomości zapewniają wyposażenie jej w pojemniki.
Zgodnie z § 8 ust. 2 i 4 ww. regulaminu pojemniki do zbierania odpadów komunalnych powinny być o odpowiedniej wytrzymałości mechanicznej, odpowiadające obowiązującym normom oraz w ilości zapewniającej ich nieprzepełnienie przy uwzględnieniu częstotliwości odbierania odpadów. Pojemniki powinny posiadać konstrukcję umożliwiającą ich opróżnianie mechanizmem załadowczym pojazdów odbierających odpady.
Zgodnie z § 8 ust. 5 ww. regulaminu pojemniki do zbierania odpadów należy utrzymywać w czystości, poddawać obligatoryjnemu czyszczeniu i myciu oraz naprawie lub konserwacji.
Zgodnie z § 11 ww. regulaminu zakazuje się:
- zagęszczania odpadów komunalnych zbieranych w pojemnikach w sposób uniemożliwiający ich usunięcie z pojemnika;
- wrzucania do pojemnika substancji palnych, żrących, toksycznych, gorącego popiołu oraz wlewania substancji ciepłych;
- magazynowania na terenie nieruchomości odpadów komunalnych poza miejscami do tego przeznaczonymi;
- umieszczania w pojemnikach do zbierania zmieszanych odpadów komunalnych innych odpadów, takich jak: odpady budowlane i rozbiórkowe, przeterminowane leki, chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble i inne odpady wielkogabarytowe, zużyte opony, które należy zbierać oddzielnie i usuwać na zasadach określonych w regulaminie;
- umieszczania w pojemnikach przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych odpadów pochodzących z działalności gospodarczej.