Sprostowanie lub uzupełnienie aktu stanu cywilnego
Prawo o aktach stanu cywilnego daje uprawnienia kierownikowi Urzędu Stanu Cywilnego do sprostowania aktu stanu cywilnego lub uzupełnienia aktu stanu cywilnego.
1. Termin i sposób załatwienia sprawy:
Sprostowania lub uzupełnienia treści aktu stanu cywilnego dokonuje się w formie czynności materialno – technicznej, w terminie do 14 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku.
2. Wymagane dokumenty.
Jeśli chcesz złożyć wniosek o sprostowanie lub uzupełnienie treści aktu stanu cywilnego powinieneś przedłożyć następujące dokumenty :
- wniosek o dokonanie sprostowania lub uzupełnienia aktu stanu cywilnego
- pełnomocnictwo – w przypadku gdy jako wnioskodawca działasz przez pełnomocnika
- ważny dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport).
3. Opłaty.
- Wydanie odpisu zupełnego po sprostowaniu lub uzupełnieniu treści aktu stanu cywilnego sporządzonego za granicą - 39 zł. Odpis zupełny uważa się za wydany na wniosek.
- Pełnomocnictwo - 17 zł (pełnomocnictwo udzielone: wstępnym (rodzice, dziadkowie), zstępnym (dzieci, wnuki) oraz rodzeństwu i małżonkowi jest zwolnione z opłaty skarbowej).
Ważne!
Sprostowaniu przez kierownika urzędu stanu cywilnego podlega akt stanu cywilnego, który zawiera dane niezgodne z danymi zawartymi w aktach zbiorowych rejestracji stanu cywilnego lub z innymi aktami stanu cywilnego, o ile stwierdzają one zdarzenie wcześniejsze i dotyczą tej samej osoby lub jej wstępnych, albo z zagranicznymi dokumentami stanu cywilnego.
Uzupełnieniu przez kierownika urzędu stanu cywilnego, podlega akt stanu cywilnego, który nie zawiera wszystkich wymaganych danych, na podstawie innych aktów stanu cywilnego, akt zbiorowych rejestracji stanu cywilnego prowadzonych dla tego aktu i innych dokumentów mających wpływ na stan cywilny.
Dokumenty w języku obcym przedkłada się z urzędowym tłumaczeniem na język polski, dokonanym przez tłumacza przysięgłego wpisanego na listę prowadzoną przez Ministra Sprawiedliwości lub tłumacza uprawnionego do dokonywania takich tłumaczeń w państwach członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) albo konsula.
Podstawa prawna:
- Art. 35 i 37 ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego