ZAWARCIE MAŁŻEŃSTWA CYWILNEGO
Małżeństwo zostaje zawarte, gdy mężczyzna i kobieta jednocześnie obecni złożą przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego oświadczenia, że wstępują ze sobą w związek małżeński.
1. Kto może zawrzeć związek małżeński?
Małżeństwo mogą zawrzeć kobieta i mężczyzna, którzy ukończyli 18 lat.
Z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła 16 lat, jeżeli z okoliczności wynika, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny. Przez zawarcie małżeństwa małoletnia uzyskuje pełnoletność. Nie traci jej w razie unieważnienia małżeństwa.
Pełnoletni obywatele polscy składają:
- ważne dokumenty stwierdzające tożsamość – do wglądu,
- pisemne zapewnienie, że nie wiedzą o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa,
- dowód zapłaty opłaty skarbowej.
Pełnoletni mężczyzna i niepełnoletnia kobieta składają:
- ważne dokumenty stwierdzające tożsamość – do wglądu,
- pisemne zapewnienie, że nie wiedzą o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa,
- prawomocne postanowienie sądu opiekuńczego zezwalające na zawarcie małżeństwa – dotyczy kobiety niepełnoletniej, która ukończyła 16 lat,
- dowód zapłaty opłaty skarbowej.
Związek małżeński z cudzoziemcem:
Cudzoziemiec, który zamierza zawrzeć małżeństwo w Polsce przedkłada następujące dokumenty:
- ważny dokument stwierdzający tożsamość (np. paszport) – do wglądu,
- pisemne zapewnienie, że nie wie o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa,
- odpis aktu urodzenia lub:
- osoba rozwiedziona – odpis aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie, albo odpis aktu małżeństwa z dokumentem potwierdzającym jego rozwiązanie
- wdowiec - odpis aktu małżeństwa z adnotacją o zgonie, albo odpis aktu małżeństwa z dokumentem potwierdzającym zgon np. odpis aktu zgonu
- dokument stwierdzający, że zgodnie z prawem ojczystym może zawrzeć małżeństwo za granicą. Dokument powinien zawierać następujące dane: imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, dokładnie określony stan cywilny (kawaler, panna, rozwiedziony(a), wdowiec, wdowa) oraz klauzulę, że według prawa ojczystego nie ma przeszkód prawnych do zawarcia małżeństwa przez wymienioną w dokumencie osobę.
Dokumenty w języku obcym przedkłada się z urzędowym tłumaczeniem na język polski dokonanym przez:
- tłumacza przysięgłego wpisanego na listę prowadzoną przez Ministra Sprawiedliwości,
- tłumacza przysięgłego uprawnionego do dokonywania takich tłumaczeń w państwach członkowskich UE lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG),
- konsula.
2. Sposób i termin załatwienia sprawy:
Procedura poprzedzająca zawarcie małżeństwa wymaga osobistego stawiennictwa celem podpisania przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego zapewnienia, o braku istnienia okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa oraz w celu złożenia stosownych dokumentów oraz ustalenia daty zawarcia małżeństwa.
Zapewnienie jest dokumentem sporządzanym w urzędzie stanu cywilnego, który zawiera dane osób zamierzających zawrzeć małżeństwo oraz oświadczenie, że nie zachodzą przeszkody uniemożliwiające zawarcie małżeństwa określone w art. 1-15 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Oświadczenie to składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
Zapewnienie jest ważne przez okres 6 miesięcy od daty jego złożenia przez osoby zamierzające zawrzeć małżeństwo.
W chwili składania zapewnienia narzeczeni podejmują decyzję o wyborze nazwiska (nazwisk) noszonego po zawarciu związku małżeńskiego przez małżonków oraz nazwiska przyszłych dzieci zrodzonych z tego małżeństwa. Decyzję dotyczącą wyboru nazwiska można podjąć do momentu zawarcia związku małżeńskiego poprzez złożenie stosownego oświadczenia. Wybór nazwiska następuje poprzez złożenie oświadczenia do protokołu.
Aby podpisać zapewnienie oraz złożyć wymagane dokumenty do urzędu stanu cywilnego należy zgłosić się nie wcześniej niż 6 miesięcy i nie później niż 1 miesiąc przed planowaną datą zawarcia małżeństwa.
Małżeństwo nie może być zawarte przed upływem jednego miesiąca od dnia, kiedy osoby, które zamierzają je zawrzeć, złożyły kierownikowi urzędu stanu cywilnego pisemne zapewnienie. Kierownik urzędu stanu cywilnego może jednak zezwolić na zawarcie małżeństwa przed upływem miesięcznego terminu, jeżeli przemawiają za tym ważne względy. W tym celu należy złożyć do kierownika wniosek o skrócenie miesięcznego terminu oczekiwania na zawarcie małżeństwa ze szczegółowym uzasadnieniem przyczyny skrócenia terminu.
Akt małżeństwa sporządzany jest na podstawie protokołu przyjęcia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński. Po sporządzeniu aktu małżeństwa wydaje się nieodpłatnie z urzędu, jeden egzemplarz odpisu skróconego aktu małżeństwa - osobom, które zawarły małżeństwo. Odpis można otrzymać w dowolnym urzędzie stanu cywilnego.
3. Opłaty::
- sporządzenie aktu małżeństwa – 84 zł,
- udzielenie zezwolenia na zawarcie małżeństwa przed upływem miesięcznego terminu oczekiwania na zawarcie małżeństwa – 39 zł,
Podstawa prawna:
- Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.,
- Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej
- Ustawy z dnia 25 lutego 1964 r., - Kodeks rodzinny i opiekuńczy