ZAWARCIE MAŁŻEŃSTWA KONKORDATOWEGO (WYZNANIOWEGO)
1. Kto może zawrzeć związek małżeński?
Małżeństwo mogą zawrzeć kobieta i mężczyzna, którzy ukończyli 18 lat.
Z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła 16 lat, jeżeli z okoliczności wynika, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny. Przez zawarcie małżeństwa małoletnia uzyskuje pełnoletność. Nie traci jej w razie unieważnienia małżeństwa.
Pełnoletni obywatele polscy składają:
- ważne dokumenty stwierdzające tożsamość – do wglądu,
- pisemne zapewnienie, że nie wiedzą o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa,
- dowód zapłaty opłaty skarbowej.
Pełnoletni mężczyzna i niepełnoletnia kobieta składają:
- ważne dokumenty stwierdzające tożsamość – do wglądu,
- pisemne zapewnienie, że nie wiedzą o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa,
- prawomocne postanowienie sądu opiekuńczego zezwalające na zawarcie małżeństwa – dotyczy kobiety niepełnoletniej, która ukończyła 16 lat,
- dowód zapłaty opłaty skarbowej.
2. Sposób i termin załatwienia sprawy:
Ślub konkordatowy obliguje osoby zamierzające zawrzeć małżeństwo do pobrania zaświadczenia stwierdzającego brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Zaświadczenie wydaje kierownik urzędu stanu cywilnego wybrany przez osoby zamierzające zawrzeć związek małżeński. Narzeczeni zobowiązani są do osobistego stawiennictwa w urzędzie stanu cywilnego w celu podpisania zapewnienia, że nie wiedzą o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa oraz złożenia stosownych dokumentów. Zapewnienie jest dokumentem sporządzanym w urzędzie stanu cywilnego, który zawiera dane osób zamierzających zawrzeć małżeństwo oraz oświadczenie, że nie zachodzą przeszkody uniemożliwiające zawarcie małżeństwa określone w art. 1-15 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Oświadczenie to składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. W chwili składania zapewnienia narzeczeni podejmują decyzję o wyborze nazwiska (nazwisk) noszonego po zawarciu związku małżeńskiego przez małżonków oraz nazwiska przyszłych dzieci zrodzonych z tego małżeństwa.
W oparciu o przedstawione dokumenty oraz akty stanu cywilnego kierownik urzędu stanu cywilnego wydaje 2 egzemplarze zaświadczenia stwierdzającego brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Zaświadczenie przeznaczone jest dla kościoła albo innego związku wyznaniowego, w którym będzie zawierane małżeństwo.
Zaświadczenie ważne jest przez 6 miesięcy.
Po zawarciu małżeństwa duchowny w ciągu 5 dni od dnia zawarcia małżeństwa przekazuje jeden egzemplarz zaświadczenia stwierdzającego brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa oraz jeden egzemplarz zaświadczenia stwierdzającego, że oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński zostały złożone w obecności duchownego do urzędu stanu cywilnego właściwego ze względu na miejsce zawarcia małżeństwa. Kierownik urzędu stanu cywilnego sporządza akt małżeństwa na podstawie zaświadczenia jeżeli stwierdzi, że zachowany został ustawowy termin przekazania zaświadczeń.
Po sporządzeniu aktu małżeństwa wydaje się nieodpłatnie z urzędu, jeden egzemplarz odpisu skróconego aktu małżeństwa - osobom, które zawarły małżeństwo. Odpis można otrzymać w dowolnym urzędzie stanu cywilnego.
3. Opłaty::
- sporządzenie aktu małżeństwa – 84 zł,
Podstawa prawna:
- Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.,
- Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej
- Ustawy z dnia 25 lutego 1964 r., - Kodeks rodzinny i opiekuńczy