Nie masz możliwości osobistego zagłosowania w lokalu wyborczym? Zgłoś chęć głosowania korespondencyjnego. Dzięki temu zagłosujesz z domu lub z innego miejsca, w którym przebywasz a pakiet wyborczy otrzymasz pocztą.
W wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na 18 maja 2025 r. możesz głosować korespondencyjnie, jeżeli spełniasz następujące warunki:
- jesteś wyborcą niepełnosprawnym o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych;
- w dniu głosowania podlegasz obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, o których mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi;
- najpóźniej w dniu głosowania kończysz 60 lat.
Zamiar głosowania korespondencyjnego możesz złożyć do dnia 5 maja 2025 r. Komisarzowi Wyborczemu w Białymstoku ustnie lub pisemnie w siedzibie Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku:15-213 Białystok, ul. Mickiewicza 3
Uwaga! Do zgłoszenia wyborca niepełnosprawny dołącza kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności. Jeżeli zgłoszenia dokonano ustnie, wyborca musi odrębnie przekazać orzeczenie komisarzowi wyborczemu lub urzędowi gminy.
Wskazywany w zgłoszeniu adres, na który ma być wysłany pakiet wyborczy, musi być adresem z obszaru gminy, w której jesteś wpisany do spisu wyborców.
Pakiet wyborczy zostanie dostarczony do skrzynki pocztowej zgodnie ze wskazanym adresem przez pracowników Poczty Polskiej najpóźniej na 6 dni przed wyborami. Jeżeli pakiet wysyłany będzie do osoby, która w dniu głosowania będzie przebywać na kwarantannie lub będzie poddana obowiązkowej izolacji, to pakiet zostanie dostarczony najpóźniej na 2 dni przed dniem wyborów.
W pakiecie wyborczym otrzymasz:
- kopertę zwrotną,
- karty do głosowania,
- kopertę na karty do głosowania,
- oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na kartach do głosowania,
- instrukcję głosowania korespondencyjnego.
Po otrzymaniu pakietu wyborczego:
- oddajesz głos, w sposób określony w informacji znajdującej się w dolnej części kart do głosowania,
- po oddaniu głosu wkładasz karty do głosowania do koperty z napisem “Koperta na kartę do głosowania”, a następnie zaklejasz kopertę,
- wypełniasz oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu,
- następnie zaklejoną “Kopertę na kartę do głosowania” oraz wypełnione oświadczenie wkładasz do koperty zwrotnej z adresem obwodowej komisji wyborczej,
Po wykonaniu wyżej opisanych czynności kopertę z adresem obwodowej komisji wyborczej możesz:
- wrzucić do skrzynki pocztowej Poczty Polskiej znajdującej się na terenie Twojej gminy,
- lub w dniu wyborów osobiście dostarczyć kopertę zwrotną do obwodowej komisji wyborczej, której adres znajduje się na kopercie zwrotnej.
Uwaga!
Głosować korespondencyjnie mogą wyborcy ujęci w stałym obwodzie głosowania zgodnie z adresem zameldowania na pobyt stały lub adresem stałego zamieszkania na terenie Gminy Czarna Białostocka.
Głosować korespondencyjne nie mogą wyborcy umieszczeni w spisach wyborców w:
- obwodach głosowania utworzonych w zakładach leczniczych,
- domach pomocy społecznej,
- zakładach karnych, aresztach śledczych i domach studenckich,
Głosować korespondencyjne nie mogą także wyborcy, którzy udzielili pełnomocnictwa do głosowania.
Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego dotyczy również ewentualnego ponownego głosowania (tzw. II tura) w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W przypadku przeprowadzania ponownego głosowania (tzw. II tura) wyborca, który nie zgłosił zamiaru głosowania korespondencyjnego przed pierwszym głosowaniem, może po dniu pierwszego głosowania zgłosić komisarzowi wyborczemu zamiar głosowania korespondencyjnego w ponownym głosowaniu, najpóźniej w 10. dniu przed dniem ponownego głosowania tj. do dnia 22 maja 2025 r .
Uwaga!
Należy pamiętać, że o dotrzymaniu terminu decyduje otrzymanie wniosku przez właściwy organ, a nie data stempla pocztowego.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 5 stycznia 2011r. Kodeks wyborczy