Burmistrz Czarnej Białostockiej niniejszym informuje, iż w dniu 12.05.2020 r. pomiędzy Skarbem Państwa – Ministrem Sportu a Gminą Czarna Białostocka została zawarta umowa nr 2020/0121/3115/SubA/DIS/SP/19 na dofinansowanie ze środków:
Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu:
Sportowa Polska – Program Rozwoju Lokalnej Infrastruktury Sportowej – Edycja 2019
zadania inwestycyjnego pod nazwą:
Budowa hali sportowej przy Szkole Podstawowej Nr 2 w Czarnej Białostockiej
Całkowity koszt inwestycji: 8 738 694,00 PLN
Wartość dofinansowania: 5 000 000,00 PLN
Zadanie inwestycyjne polega na budowie przyszkolnej hali sportowej wraz z wyposażeniem, zapleczem socjalnym, widownią (parter – trybuny składne, antresola – trybuny stałe) oraz łącznikiem z budynkiem Szkoły Podstawowej Nr 2 w Czarnej Białostockiej. Hala sportowa będzie przeznaczona na prowadzenie zajęć wychowania fizycznego, organizację zajęć dodatkowych i treningów, zajęć rekreacji ruchowej i gimnastyki korekcyjnej oraz organizacje zawodów, turniejów oraz imprez sportowo rekreacyjnych, w tym również w zakresie tańca nowoczesnego. Planowane jest organizowanie zawodów sportowych i turniejów rangi szkolnej, gminnej, powiatowej i wojewódzkiej. Planowany obiekt będzie pierwszą pełnowymiarową halą sportową w Gminie Czarna Białostocka.
Zakres rzeczowy zadania inwestycyjnego:
- powierzchnia zabudowy: 1.984,79 m2
- powierzchnia użytkowa: 2.441,65 m2
- kubatura brutto: 16.866,40 m3
- ilość kondygnacji nadziemnych: 2
Bryła budynku oparta jest na rzucie prostokąta co ma pozytywny wpływ na jego funkcjonalność i ergonomię. Głównym celem inwestycji będzie powstanie hali sportowej o wymiarach 24,30 m x 45,00 m zabezpieczającej główne pole gry 21,00 x 40,00 (piłka ręczna) i wysokości nie mniejszej niż 7,00 m tj. 7,75 m liczonej od wykończonej płaszczyzny posadzki do najniższego elementu konstrukcji dachu. Powierzchnia hali to 1.087,22 m2.
Hala sportowa posiadająca wymiary głównego pola gry: 24,30 m x 45,00 m i wysokość 11,05 m pozwala na organizowanie zawodów sportowych i gier ruchowych o charakterze rekreacyjnym, prowadzenie zajęć rekreacyjnych i zawodów sportowych dla młodzieży szkolnej i osób dorosłych. Przewidziano cztery niezależne wejścia do sali, dwa z korytarza wewnętrznego, jedno z magazynu i jedno dodatkowo wyjście ewakuacyjne bezpośrednio na zewnątrz. W sali zlokalizowano trybuny teleskopowe na 122 miejsca + 6 dodatkowych miejsc przy ścianie szczytowej hali na krzesłach. W części socjalno - sanitarnej na parterze zaprojektowano zaplecze szatniowo - sanitarne (dwa zespoły szatniowe) oddzielne dla chłopców i dziewcząt (złożone z szatni, natrysków, umywalni i sanitariatów), pokój nauczycieli, wc oraz zespół ogólnodostępnych toalet - w tym dla osób niepełnosprawnych. Na parterze zaprojektowano również magazyn sprzętu sportowego, siłownię, pomieszczenia administracyjne, centralę wentylacyjną i węzeł cieplny. Na I piętrze zlokalizowano trybuny dla 128 widzów (z dostępem, przez dwie klatki schodowe), zespół szatniowy, toalety, pomieszczenia gospodarcze, salę do baletu, salę do tańca, salę gimnastyki korekcyjnej oraz magazyn. Budynek hali sportowej zaprojektowano w technologii tradycyjnej: ściany murowane, stropy żelbetowe - gęsto żebrowe, konstrukcja dachu stalowa.
Budynek nie jest podpiwniczony. Budynek zaprojektowano w układzie konstrukcyjnym podłużnym. W obiekcie projektuje się instalacje fotowoltaiczną składająca się z 156 szt. paneli polikrystalicznych o mocy 250 Wp każdy, o łącznej mocy 39,00 kWp. Panele zostaną zamontowane w 6 bateriach po 26 paneli.
W powierzchni boiska głównego hali sportowej umieszczone zostaną pełnowymiarowe boiska do koszykówki i siatkówki wraz ze strefami bezpieczeństwa. Podczas zajęć będzie można grać również w piłkę nożna halową i piłkę ręczną, prowadzić zajęcia z tenisa stołowego, badmintona i karate. Planowana jest możliwość podziału boiska głównego na mniejsze boiska oddzielone siatkami celem umożliwienia prowadzenia zajęć równolegle w kilku grupach.
Hala wyposażona będzie w niezbędne wyposażenie stałe takie jak kosze siatki, bramki, drabinki, podciągi i tablice wyników. Podłoga hali sportowej: nawierzchnia sportowa systemowa na ruszcie wentylowanym. Hala posiadać będzie system wentylacyjny, umożliwiający wymianę powietrza oraz oświetlenie zgodnie z normami. Ogrzewanie obiektu realizowane będzie poprzez włączenie do miejskiej sieci zasilanej z ekologicznej ciepłowni opalanej biomasą. Zasilanie w energię elektryczną przewidziano z projektowanego przyłącza. Przyłącze kanalizacyjne, wodociągowe do istniejącej sieci.
Powstaną również niezbędne ciągi komunikacyjne stanowiące jednocześnie połączenie z istniejącym budynkiem szkoły (łącznik). Z hali przewidziano wyjście na boiska zewnętrzne, które pełnić będzie jednocześnie role drogi ewakuacyjnej.
Obiekt będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych. Główne wejście do budynku połączone zostanie z otaczającym terenem pochylnią o spadku 6,0 % wyposażoną w poręcze przystosowane dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Ponadto w obiekcie przewidziano toalety o wymiarach kabiny oraz wyposażeniu umożliwiającym korzystanie z niej osobom niepełnosprawnym. Szatnie, umywalnie i wszystkie pomieszczenia na parterze budynku hali dostępne będą dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Przygotowane zostaną wypukłe piany budynku oraz przestrzeni. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoby niewidome lub słabo widzące będą mogły zorientować się jak wygląda struktura budynku czy przestrzeni wokół i .samodzielnie trafić w pożądane miejsce. Drzwi wejściowe i wewnętrzne pozbawione progów umożliwiają swobodny przejazd wózka w projektowanym budynku. Od strony wschodniej zaprojektowano pochylnie dla niepełnosprawnych o szerokości płaszczyzny ruchu 120,0 cm.
Podmiotem zarządzającym halą sportową będzie dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 2 w Czarnej Białostockiej a obiekt zostanie włączony do struktury szkoły. Przewiduje się funkcjonowanie obiektu w godzinach 8.00 - 22.00, w weekendy w miarę zapotrzebowania. Wykorzystanie pomieszczeń hali będzie realizowane w oparciu o harmonogram, do którego w kolejności wprowadzane będą: zajęcia wychowania fizycznego dla uczniów, szkolne zajęcia dodatkowe (np. SKS), zajęcia organizowane przez Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Razem" prowadzące Warsztat Terapii Zajęciowej, zajęcia i treningi organizowane przez poszczególne sekcje klubów sportowych działających na terenie gminy Czarna Białostocka oraz amatorskie grupy zorganizowane. Przewiduje się zorganizowanie cyklicznych rozgrywek sportowych - w tym amatorskich lig w grach zespołowych organizację imprez sportowo - rekreacyjnych dla mieszkańców gminy Czarna Białostocka, turniejów i zawodów.