Gmina Czarna Białostocka bierze udział w projekcie „Edukacja na Cyfrowo”, którego celem jest podniesienie kompetencji cyfrowych nauczycieli szkolnych, którzy mają bezpośredni wpływ na edukację dzieci w wieku szkolnym w zakresie cyfrowych umiejętności, a także mogą rozpowszechniać wiedzę w zakresie cyfrowej higieny i bezpieczeństwa wśród rodziców. Działania szkoleniowe w ramach przedsięwzięcia pozwolą nauczycielom nabyć umiejętności organizowania lekcji z uwzględnieniem poziomu nauczania, metodyki przedmiotowej oraz różnych angażujących uczniów form prowadzania zajęć dydaktycznych, przy wykorzystaniu urządzeń, programów, usług sieciowych, a także cyfrowych materiałów edukacyjnych. Kompetencje cyfrowe i wiedza na temat cyberprzemocy, higieny cyfrowej, jakie nabędą powinny umożliwić im także tworzenie własnych materiałów edukacyjnych do wykorzystania w pracy z uczniami, a także zapewnić sobie i uczniom bezpieczeństwo w Internecie.
W inicjatywie biorą udział:
- Szkoła Podstawowa 1 im. Jana Pawła II w Czarnej Białostockiej,
- Szkoła Podstawowa nr 2 im. Romualda Traugutta w Czarnej Białostockiej,
- Szkoła Podstawowa w Czarnej Wsi Kościelnej.
Łącznie w szkoleniach dotyczących skutecznego wykorzystania technologii w procesie nauczania uczestniczyło 46 nauczycieli.
W dniu 14 lutego 2025 roku podpisano umowę o powierzenie grantu nr G/KPO/36/2025/ENC w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Komponent C: Transformacja cyfrowa. Reforma C2.1: Zwiększenie skali zastosowań rozwiązań cyfrowych w sferze publicznej, gospodarce i społeczeństwie Inwestycja C2.1.3: E-kompetencje Przedsięwzięcie pn. ,,Edukacja na cyfrowo” pomiędzy Fundacją Orange z siedzibą w Warszawie, reprezentowaną przez Monikę Eilmes – Kierownika Projektu, a Gminą Czarna Białostocka reprezentowaną przez Pana Jacka Chrulskiego – Burmistrza Czarnej Białostockiej, przy kontrasygnacie Pani Bogusławy Marii Wojtulewicz – Skarbnika Gminy. Przedmiotem umowy jest przyznanie grantu w wysokości 45 000 zł na zakup cyfrowych materiałów dydaktycznych.