tel. (85) 713 13 40, fax. (85) 713 13 49,um@czarnabialostocka.pl
22 Lutego 2019
imieniny obchodzą: Marta, Małgorzata, Piotr

PKO BP II Oddział w Białymstoku
I Oddział w Czarnej Białostockiej
Nr konta: 39 1020 1332 0000 1602 0037 4298


nasze strony

rozkład jazdy

pliki do pobrania
Urząd Stanu Cywilnego Działalność gospodarcza Gospodarka odpadami Podatki - wzory deklaracji Planowanie przestrzenne Ochrona środowiska Przedszkole Mapa aktywności organizacji pozarządowych Informacje dla przewoźników Tytuł: Honorowy Obywatel Inne

Planowane akcje zdawania krwi w Czarnej Białostockiej w roku 2019

w godz 8:30-13:00

14 lutego (czwartek)
11 kwietnia (czwartek)
06 czerwca (czwartek)
08 sierpnia (czwartek)
10 październik (czwartek)
12 grudnia (czwartek)


PSZOK czynny

Poniedziałek - 10:00-18:00
Wtorek - nieczynny
Środa - 10:00-16:00
Czwartek - nieczynny
Piątek - nieczynny
Sobota - 10:00-16:00


TERMINY WYWOZU ODPADÓW W 2019 ROKU

Harmonogram


KASA czynna

Poniedziałek - 8:00-14:30
Wtorek - 8:00-14:00
Środa - 8:00-14:00
Czwartek - 8:00-14:00
Piątek - 8:00-13:30

Przerwa - 10:30 - 11:00


PLAN PRACY RADY MIEJSKIEJ W CZARNEJ BIAŁOSTOCKIEJ NA ROK 2019

31 stycznia (czw.)
28 marca (czw.)
09 maja (czw.)
13 czerwca (czw.)
29 sierpnia (czw.)
17 października (wt.)
28 listopada (czw.)
19 grudnia (czw.)


Sesje nadzwyczajne Rady Miejskiej w 2019 r.

Transmisja Online z sesji Rady Miejskiej

Nagrania z sesji Rady Miejskiej

Głosowania Rady Miejskiej

Interpelacje Radnych

50 lat minęło...

Miasto nasze powstało z połączenia Buksztela, Zapieczek, Wodokaczki i kolonii Perekał -Zawały. Najstarszą dzielnicą jest Buksztel, założony jako stacja pocztowa w 1782 roku na Trakcie Pocztowo-Grodzieńskim. To tu zatrzymał się ostatni król Polski – Stanisław August Poniatowski, który jechał na sejm grodzieński w 1793 roku. W 1862 roku oddano do użytku linie kolejową Warszawa – Petersburg, która przebiegała przez naszą miejscowość.
Podczas I wojny światowej Niemcy rozpoczęli eksploatację drewna, pobudowali i uruchomili sieć kolejek wąskotorowych, wybudowali kilka tartaków, wytwórnie wiórów, zakłady mechaniczne, most nad torami. Ludność miejscowa pracowała w tartakach, na kolejkach i przy wyrębie lasu.
W okresie międzywojennym Czarna Wieś-Stacja była silnym ośrodkiem przemysłu drzewnego i rozwijała się dzięki eksploatacji i przetwórstwu drewna. Wybuch II wojny światowej przerwał dynamiczny rozwój osady. W połowie września1939 r. miejscowość zajęli Niemcy, a kilka dni później Rosjanie. Miejscowość została włączona do Białoruskiej Republiki. Skutkiem tego było objęcie przez Białorusinów i Żydów wszystkich ważniejszych stanowisk w Czarnej Wsi. Nowe władze przeprowadziły aresztowania i deportację miejscowych leśników, inteligencji oraz ich rodzin. Rozpadły się wszystkie przedwojenne organizacje, zamarło życie kulturalne. Przemysł drzewny nie odniósł strat. Tartak, Kolejki Leśne, warsztaty mechaniczne pracowały w trybie dotychczasowym, zarówno w okresie okupacji sowieckiej, jak i niemieckiej.
Dynamiczny rozwój miejscowości nastąpił w latach 50-tych, kiedy rozpoczęto budowę zakładu przemysłowego- Wytwórni Wyrobów Precyzyjnych. Zaczęło przybywać ludności i w związku z tym w latach 1953-1954 rozpoczęto budowę Zakładowego Osiedla Robotniczego /ZOR/. Powstały wówczas nowe ulice, bloki mieszkalne, kina, hotel robotniczy, stadion, hala sportowa.
7 lipca 1962 roku osiedle Czarna Wieś otrzymało prawa miejskie i nazwę Czarna Białostocka.
W tym roku nasze miasto obchodziło 50- tą rocznicę nadania praw miejskich. Jubileusz złotych godów to okazja do spojrzenia w przeszłość, po to, aby wyciągać wnioski, czerpać naukę, zmieniać na lepsze, ale także docenić to, co mamy i posiadamy. To również okazja do wspólnego świętowania i zabawy. Pokazy, turnieje, zawody, wystawy, prezentacje zespołów i solistów to tylko niektóre z wielu atrakcji przygotowanych przez organizatorów.
W sobotę festyn kulturalno – rekreacyjny rozpoczął Turniej Piłki Nożnej „O Puchar Burmistrza Czarnej Białostockiej” na „Orliku”. W rozgrywkach wzięło udział 8 drużyn. Po zaciętej walce „Puchar Burmistrza” zdobyła drużyna YELLOW HORNETS, wygrywając z ANTY FOODBOL w rzutach karnych. Królem strzelców został Szymon Wołyniec, natomiast najlepszym zawodnikiem - Mateusz Jaremkiewicz. Po emocjach sportowych miłośnicy koni obejrzeli zaprzęgi konne i pokaz kunsztu jeździeckiego zaprezentowany przez Martę Sadowską z Klubu Jeździeckiego BIK Gieniusze, a także prezentację bojową wojska konnego z X Pułku Ułanów Litewskich oraz 110 Pułku Ułanów Litewskich „ZAZA” pod dowództwem porucznika Darka Woroszyło.
W tym czasie na scenie znany wszystkim Andrzej Beja – Zaborski zapraszał solistów i zespoły wokalne działające przy Domu Kultury do prezentacji swoich umiejętności. Kabaret „Widelec” rozbawiał publiczność, zaś formacja „Dinozaury” z Czarnej Białostockiej przeniosła do klimatów muzycznych lat 60. W oczekiwaniu na gwiazdę wieczoru odbyła się projekcja fragmentów filmu „Historie Czarnej Białostockiej” opartego na wspomnieniach mieszkańców. Andrzej „Piasek” Piaseczny z zespołem przyciągnął wielu sympatyków nie tylko z naszego miasta, ale i okolic. Zwieńczeniem wieczoru był barwny i niepowtarzalny pokaz sztucznych ogni.
Kolejny dzień obchodów rozpoczął mecz piłki siatkowej „O Puchar Burmistrza”. Naszą gminę reprezentowała drużyna „SAKOMET”, która pokonała JUVENIĘ BIAŁYSTOK 4:3.
A na stadionie miejskim drużyny strażackie rywalizowały w VIII Gminnych Zawodach Ochotniczych Straży Pożarnych. Przewodniczył im Prezes Zarządu Gminnego OSP Czarna Białostocka druh Tadeusz Matejko. Sprawnością i najlepszym czasem wykazała się drużyna z Czarnej Białostockiej. Wszyscy uczestnicy otrzymali puchary i nagrody rzeczowe. Nie zabrakło również zmagań między zakładami pracy w turnieju zorganizowanym przez „Grupę przyjaciół”. Mimo upału uczestnicy wykazali się ogromnym zapałem i doskonałym przygotowaniem. Tytułu sprzed roku broniła drużyna Nadleśnictwa Czarna Białostocka, której udało się ponownie odnieść sukces.
Mimo gorącej aury i żaru lejącego się z nieba niedziela upłynęła w przyjemniej atmosferze. W „Artystycznej scenie młodych” swoje talenty zaprezentowały dzieci z przedszkolnych kół i zespołów, soliści i zespoły taneczne z Domu Kultury. Laureatom konkursu plastycznego i literackiego: „Czarna Białostocka – miasto w przyszłości” wręczono nagrody. Były też stoiska rzemieślnicze, gastronomiczne oraz stowarzyszeń działających na terenie gminy. W galerii na płocie przygotowanej przez członków „Pryzmatu” Andrzeja Kudlewskiego „My jako mieszkańcy Czarnej Białostockiej” i Radosława Dekerta „Ludzie (nie)zwykli” mieszkańcy obejrzeli wystawy zdjęć. Wielu atrakcji i przeżyć jak z bajkowej krainy najmłodszym zapewnił Skokoland. Uczestniczący w urodzinach miasta mogli otrzymać prezenty - kalendarze i okazjonalne kartki.
Koncert zespołów „Bracia Lewkowscy” i „Avanti” zakończył dwudniowe świętowanie. Mimo upałów, każdy mógł znaleźć coś dla siebie i ciekawie spędzić weekend.

Fot. A.Kudlewski

Fot. G.WilczewskiLINKI


2006-2007 Copyright: Urząd Miejski w Czarnej Białostockiej, wykonanie: Tomasz Lulkiewicz

Font Size: