tel. (85) 713 13 40, fax. (85) 713 13 49,um@czarnabialostocka.pl
23 Października 2018
imieniny obchodzą: Marleny, Edwarda, Seweryna

PKO BP II Oddział w Białymstoku
I Oddział w Czarnej Białostockiej
Nr konta: 39 1020 1332 0000 1602 0037 4298


nasze strony

rozkład jazdy

pliki do pobrania
Urząd Stanu Cywilnego Działalność gospodarcza Gospodarka odpadami Podatki - wzory deklaracji Planowanie przestrzenne Ochrona środowiska Przedszkole Mapa aktywności organizacji pozarządowych Informacje dla przewoźników Tytuł: Honorowy Obywatel Inne

Planowane akcje zdawania krwi w Czarnej Białostockiej w roku 2018

w godz 8:30-13:00

15 lutego (czwartek)
12 kwietnia (czwartek)
21 czerwca (czwartek)
23 sierpnia (czwartek)

18 październik (czwartek)
13 grudnia (czwartek)


PSZOK czynny

Poniedziałek - nieczynny
Wtorek - 10:00-18:00
Środa - 10:00-18:00
Czwartek - 10:00-18:00
Piątek - 10:00-18:00
Sobota - 10:00-16:00


TERMINY WYWOZU ODPADÓW W 2018 ROKU

Harmonogram


KASA czynna

Poniedziałek - 8:00-14:30
Wtorek - 8:00-14:00
Środa - 8:00-14:00
Czwartek - 8:00-14:00
Piątek - 8:00-13:30

Przerwa - 10:30 - 11:00

X Spotkania Hubertowskie

Jubileuszowe "X Spotkania Hubertowskie w Puszczy Knyszyńskiej" za nami. Podczas dwóch dni gościliśmy myśliwych i leśników z różnych regionów kraju i zza wschodniej granicy. Impreza od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, jako że organizatorzy w sposób atrakcyjny i dostępny dla wszystkich przybliżają tradycję i kulturę łowiecką Puszczy Knyszyńskiej. Tematem przewodnim tegorocznych spotkań była "Diana – bogini łowów i wilki".

W sobotę 3 września po zakończonych zawodach na strzelnicy koło Grabówki, podczas których myśliwi rywalizowali o "Puchar Spotkań Hubertowskich" w restauracji "Helios" w Czarnej Białostockiej odbyło się V Międzynarodowe sympozjum historyczno-naukowe pt. "Kobieta w kulturze łowieckiej na przestrzeni wieków". Miłym akcentem przed rozpoczęciem części referatowej było wręczenie Kordelasów Leśnika Polskiego przez Zastępcę Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej p.o. Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Piotra Czyżyka oraz Nadleśniczego Nadleśnictwa Czarna Białostocka Janusza Samociuka leśniczemu Nadleśnictwa Czarna Białostocka Jackowi Sakowiczowi oraz Pawłowi Świątkiewiczowi - wielkiemu miłośnikowi Puszczy Knyszyńskiej, który jej piękno uwiecznia na fotografiach. Kordelas Leśnika Polskiego to najwyższe wyróżnienie nadawane przede wszystkim pracownikom Służby Leśnej, ale może być także przyznany innym osobom w dowód szczególnych zasług dla rozwoju Lasów Państwowych i gospodarki leśnej. Kordelas jest białą bronią honorową Leśnika Polskiego i nawiązuje do tradycji paradnego ubioru pracowników Lasów Państwowych w okresie II Rzeczypospolitej Polskiej.
W seminarium wzięli udział przedstawiciele duchowieństwa, leśnicy, myśliwi, naukowcy, samorządowcy, pracownicy oświaty, służby mundurowe oraz lokalne stowarzyszenia i przedsiębiorcy. Przedstawione zagadnienia dotyczyły spraw, które często budzą wiele emocji i niekiedy są sprzeczne z tym, co uważane jest obecnie za słuszne. Referaty wygłosili: Alicja Milewska - "Diana bogini łowów i kobieta w kulturze łowieckiej na przestrzeni wieków", dr. Gintarė Sabalinkienė – "Kobieta w litewskim myślistwie", prof. Henryk Okarma - "Aktualne problemy gospodarowaniem populacją wilka w Polsce", dr Joanna Harmuszkiewicz – "Oportunizm i specjalizacja pokarmowa wilków na przykładzie Puszczy Augustowskiej", dr. Renata Špinkytė-Bačkaitienė – "Wilk - polowania na Litwie", Paweł Świątkiewicz- "Wilk w obiektywie" oraz Marek Krzemień – "Jan Gwalbert - patron leśników". Dyskusje toczące się w trakcie seminarium jak również w kuluarach, dowodziły potrzeby organizowania tego typu spotkań. Wszyscy uczestnicy otrzymali publikacje autorstwa Alicji Milewskiej "Diana bogini łowów" oraz Marka Krzemienia "Jan Gwalbert - patron leśników".

Drugi dzień po zakończonej uroczystej Mszy Św. Eustachego w kościele pw. Świętej Rodziny w Czarnej Białostockiej z udziałem Zespołu Muzyki Myśliwskiej z Kwidzyna upłynął pod znakiem zabawy nad zalewem Czapielówka. W marszowym rytmie Miejska Orkiestra z Białegostoku powitała wszystkich – gości i mieszkańców. Po oficjalnym otwarciu przez organizatorów Spotkań Hubertowskich wręczono nagrody laureatom sobotnich zawodów strzeleckich. Prowadzący imprezę - Krzysztof Szubzda zachęcał do wspólnej zabawy i korzystania z przygotowanych atrakcji dla dużych, i małych. Dużym zainteresowaniem cieszyły prezentacje leśników z Nadleśnictw Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Knyszyńska. O lesie opowiadali leśnicy z Nadleśnictw Czarna Białostocka, Dojlidy, Supraśl i Krynki, a stoiska edukacyjne proponowały udział w zabawach i konkursach z nagrodami. Najmłodsi mogli wykazać się kreatywnością i spróbować sił przy tworzeniu prac plastycznych z darów lasu. Tłoczno było przed "dziuplą zdziwień", a stoisko Powiatu Białostockiego za wiedzę nagradzało upominkami. Wielu odwiedzających robiło pamiątkowe foty przy trofeach zaprezentowanych na stoisku Centrum Kultury Łowieckiej i Leśnej z Czarnej Białostockiej. Można też było zakupić sadzonki drzew i krzewów leśnych, ozdobnych, owocowych oraz kwiaty, a w "galerii na pomoście" zatrzymać się przy ekspozycji fotogramów członków Klubu Fotograficznego "Pryzmat"- "Puszcza Knyszyńska w obiektywie".
Jak zwykle nie mogło zabraknąć akcentów kuchni myśliwskiej. Wszyscy mogli spróbować bigosu myśliwskiego przygotowanego przez myśliwych zrzeszonych w Zarządzie Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego w Białymstoku, dzika przygotowanego przez Jacka Sakowicza, a tylko niektórzy – potraw zgłoszonych do konkursu "Hubertowskie Jadło". Jury konkursowe za najsmaczniejszy bigos uznało przygotowany przez Jana Prokopczyka, a babkę ziemniaczaną z klopsikami autorstwa Moniki Łokić. Najlepsze placki ziemniaczane, z sosem z suszonych grzybów, zaserwował Marek Halicki. Komisję urzekła "Deska dzika" ze swojskimi różnymi wędlinami z dziczyzny przygotowana również przez Marka Halickiego. W kategorii "Słodkie leśne rarytasy" najwyżej oceniony został jeżynowy "Leśny cud" Anny Reszuta. Zwycięzcy z rąk Burmistrza Jacka Chrulskiego otrzymali nagrody, a pozostali biorący udział w konkursie – upominki.
Przez cały czas nad zalewem rozbrzmiewała muzyka myśliwska i biesiadna. Z koncertem wystąpił Zespół Muzyki Myśliwskiej "Hubertus" z Kwidzyna oraz Reprezentacyjny Zespół Muzyki Myśliwskiej Polskiego Związku Łowieckiego pod kierownictwem Mieczysława Leśniczaka. Zaprezentowali się soliści i zespoły działające przy Domu Kultury w Czarnej Białostockiej. Jubileuszowe Spotkania Hubertowskie w tanecznym, discopolowym rytmie zakończyły zespoły "Szafis" i "Avanti".

Organizatorami Spotkań Hubertowskich byli:
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku
Nadleśnictwo Czarna Białostocka
Polski Związek Łowiecki - Zarząd Okręgowy w Białymstoku
Gmina Czarna Białostocka
Dom Kultury w Czarnej Białostockiej
Wsparcie finansowe - Starostwo Powiatowe w Białymstoku

Fot. G.Wilczewski

Fot. A.KudlewskiTransmisja Online z sesji Rady Miejskiej

PLAN PRACY RADY MIEJSKIEJ W CZARNEJ BIAŁOSTOCKIEJ NA ROK 2018

25 stycznia (czw.)
27 marca (wt.)
18 kwietnia (śr.)
12 czerwca (wt.)
30 sierpnia (czw.)

09 października (wt.)
15 listopada (czw.)
18 grudnia (wt.)


Księga gości
Wpisz się do naszej
Księgi Gości

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać na email informacje o aktualnościach na stronę zapisz się do naszego systemu


LINKI


2006-2007 Copyright: Urząd Miejski w Czarnej Białostockiej, wykonanie: Tomasz Lulkiewicz

Font Size: